Sierpnia 12 2022 10:09:20
Nawigacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 31
· Najnowszy użytkownik: jarek
O nas

Kilka słów o Towarzystwie Przyjaciół Rzeki Wełny


Jesteśmy grupą wędkarzy, ichtiologów (w większej części amatorów), a przede wszystkim miłośników ryb łososiowatych. Nasza pasja poznawcza w dziedzinie tego gatunku ryb poszerzała swoje horyzonty z każdym mijającym sezonem wędkarskim. Częste spotkania nad rzekami Pomorza, w coraz liczniejszym gronie, prowokowały dyskusję na temat rzek pstrągowych w Wielkopolsce. Zadawaliśmy sobie pytanie dlaczego nasze województwo nie istnieje w świadomości statystycznego pstrągarza, skoro mamy w jego obrębie tak unikatową rzekę - Wełnę. Uznaliśmy, że wszelkie doraźne działanie poza prawem, w przypadku rzek zmagających się z poważnymi zagrożeniami i oferujących niestabilną populację ryb łososiowatych jest przede wszystkim pozbawione sensu. Jedynym skutecznym długofalowym działaniem jest formalna integracja środowiska w walce o wspólny cel.

Wynikiem naszych narad było powstanie pod koniec 2008 roku komitetu założycielskiego Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Wełny. Katalizatorem naszych działań była informacja o największym zagrożeniu dla Wełny, budowie Małej Elektrowni Wodnej poniżej odcinka na którym znajduje się główne tarlisko tej rzeki. Powstała po jej budowie cofka spowoduje praktycznie całkowite wyginięcie odradzającej się populacji pstrąga potokowego, troci wędrownej i lipienia pospolitego, z powodu zniszczenia ich tarlisk w Wełnie. Nie wspominając o stratach w gatunkach chronionych takich jak: głowacz białopłetwy, czy minóg strumieniowy.

Na początku 2009 roku zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Wełny. Naszymi celami statutowymi są ochrona rzek dorzecza Warty, a w szczególności Wełny oraz ochrona i odbudowa populacji ryb łososiowatych. Udało nam się nawiązać owocną współpracę w tym zakresie z Katedrą Rybactwa ¦ródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, której naukowcy prowadzą program badawczy na Wełnie oraz z Zarządem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu.Jeśli zależy Ci na ochronie jednej z ostatnich perełek Wielkopolski - rzeki Wełny, to serdecznie zapraszamy!

Pobierz nasz statut i deklarację członkowską
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,387,819 unikalne wizyty